ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNDE AİLE TUTUMU NASIL OLMALIDIR?

Bir çok öğrenci hazırlandıkları Üniversite Giriş Sınavı’na (TYT-AYT) yükledikleri anlam sanki herşeyin sonu gibi olabilir.Ancak netice ne olursa olsun alınan sonuçlar kadar,yapılacak tercihlerde önemlidir.5-20 Ağustos arası yapılacak tercihler için ailelere çok önemli görevler düşmektedir.

Değerli Aileler peki bu dönemde siz çocuklarınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Artık biliyoruz ki, Üniversite sınavı ile bereber çocukların orta öğretim dönemleri tamamlanmış olup,hayallerini kurdukları üniversitelerine ve okuyacakları bölümlere kavuşmak için,bir çok emek harcamış ve TYT-AYT sınavlarını tamamlamıştır.Uzun süren çalışmalar verilen emekler sonucunda,aldıkları netice ne olursa olsun,Aileler olarak koşulsuz bir şekilde çocuklarınızı kutlamalısınız.

Sonuçlar iyi değerlendirilmeli, aldığı ve alacağı kararlarla ilgili çocuğa saygı duyulmalıdır.Ne olursa olsun beklenilmeyen,istenilmeyen (olumsuz-düşük) buna nedersek diyelim,çocuk  üzerinde baskı kurulmamalı,aile içindeki iletişim sağlıksız bir yapıya sokulmamalıdır.

Tercih döneminde gençler ergenlik döneminin de etkisiyle,kendilerini boşlukta hissedebilirler.Yapılacak tercihler nasıl olmalı;yaşanılan kararsızlıklar karşısında iletişim kanalları aile içinde açık olmalı ve yapılacak fikir alışverişlerinde hep beraber değerlendirme içerisinde olunmalıdır.

Çocuğun tercih kararına veya  olası idealleri doğrultusunda,tekrar hazırlanmak ve bu çabanın içerisine girmek istemesi durumunda onlara saygı duyulmalı ve yapılacak hazırlık için,çocuğunuzla değerlendirme yapılmalıdır.

Kurulacak baskı ve çocuğa verilmeyen söz hakkı,tamamen siz değerli ailelerin araştırmaları ve telkinleri doğrultusunda yapılacak bir tercih listesi ve yazılacak bölümler,gelecek kaygısı yaşayan gençlerde daha da birikim oluşturabilir ve bu dönemde olmazsa da gelecek yıllarda istenilmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Toparlayacak olursak;Çocukların bu dönemdeki psikolojileri önemli olup,onlarla sık sık değerlendirmelere açık olunmalı ve gelecekleri için aldıkları/alacakları kararlara saygı duyulmalıdır.Bu tercih döneminde muhakkak bir uzman yardımı almaktan kaçınmamalısınız.

Unutulmamalıdır ki;

Çocuklarla beraber alınan kararlar ne olursa olsun,onlarbizim geleceğimiz ve onların gerek fiziki gerekse de ruh sağlıkları herşeyden önemlidir.

Murat ÖLMEZ/Aile Danışmanı

 

 

 

Hemen Arayın